Rablóhalak Svédország vizein..

Svédországi horgásztúrák szervezése, vezetése magyar túravezetővel

Endrödy Balázs irása

Túránk 4. horgásznapján nagy reményekkel ültünk autóba. Három gyengére sikeredett horgászat után az északabbra fekvő Öxelosundba vitt utunk, ahol Zsolt Vestersund meghívására az általa jól ismert szigetvilágot terveztük felderíteni.

2_buster_m_kicsi.jpg

Az időjárási előjelek továbbra sem voltak bíztatóak. Az elmúlt 6 évben még nem voltunk úgy ezen a területen, hogy láttuk volna a nyírfát levélbe borulni. Márpedig az elmúlt 4-5 nap hihetetlen nyári időjárása bedurrantotta a növényvilágot és szinte percről percre zöldült a táj. A szemünknek tetszett, de én valahogy tartottam ettől az extrém melegtől.

3_oxelosund_terkep.jpg

A meghorgászásra váró szigetvilág teljesen más pálya, mint a Syrsan. Itt sokkal nagyobb kiterjedésű a sekély víz, mégis kevesebb a nádas. A nyílt tenger közelebb van, de ennek ellenére a sok kis sziget miatt az öblök védettebbek és nagyobb szélben is jól lehet pergetni. Az aljnövényzet is sokkal dúsabb és gyakoribb, mint a nagyobb fjordok mellék-öbleiben, viszont a víz jóval átlátszóbb, ezért fokozott igény van egy kis szélre, ami megtöri a felszínt és felkavarja a talajt evvel rontva a ragadozók érzékelését. Az ilyen vízben a csukák agresszívebben támadnak. Az átlátszó, akvárium-szerű öblökben többször megfigyeltünk már portyázó halakat, amiket hidegen hagyott a tökéletesen élethű műcsali is, vagy ha nagy nehezen megtámadta, akkor az utolsó pillanatban visszahőkölt. Ezért is aggódtunk, amikor az első két beállásnál remek növényhelyzettel találkoztunk, de a felszín tükörsima volt.

4_csuka1_sorozat.jpg

Ezt Zsolt is hamar felmérte és egy olyan öbölbe vezette a csónakot, ahol egy kicsit lazább volt a talaj és a kevéske szél is jobban befújt. Most szembesültünk az ilyen gyors hajó előnyével. Egy ilyen átállás nekünk fél óránkba telt volna, a 40 lóerős, villámgyors Yamahával azonban akár 10-15 célpontunk is lehet naponta. A nádastól ideális távolságra horgonyoztunk le és 10-15 dobás után végre Máté megtörte a jeget egy csuka mintázatú Buster Jerkkel fogott 63 centisével. Azt gondoltuk végre jó helyen vagyunk, de csak egy további kapásunk volt ezen a helyen, ezért egy még sekélyebb rész felé igyekeztünk, ahol a víz még zavarosabb volt és a nádas is nagyobb területen húzódott végig.

5_gumihalas_elso_kicsi.jpg

A nád előtti laposon elszórtan még növénymezők is voltak. A terep kísértetiesen hasonlított vademarsviki és trosai fogós platóinkra. Éreztem, ez lesz a mi helyünk! 5-6 dobás után kaptam egy jó kapást a csónak előtt Zam-tail-re. A fehér gumihal kell ide! A gyorsabb csali jobban ingerli az itt tartózkodó halakat. Zsolt hitetlenkedve nézte a feltűzött gyöngyház fehér, 15 centis Pulse shadet, de a következő dobásnál már látta is, hogy milyen eredményes. Előbb egy 85, majd egy 90 centi feletti csukám maradt le a csónak melletti harcban, aztán pár perc múlva már megfogtam egy darabosabb 80-ast. A halak ott voltak körülöttünk, csak a megfelelő csalit várták. A következő 10 percben Máténak is elment egy típusosabb hala és nekem is egy közepes, de mellé még volt 2 jó kapásom is. Nagy nehezen a következőt már sikerült csónakba terelni, de az csak 62 centis volt. Szembesülnünk kellett a gumihal hátrányával: az egyágú horogról a melegedő, 9-10 fokos vízben már megerősödő csukák könnyen leverik magukat. A következő 1 órát a nádas előtti platón töltöttük 2-3 átállással. A gumihalat sekély jerk csalira cseréltük a dupla 3-as horgok miatt. A kapások abbamaradtak. Biztosan volt pár lekövetésünk, de ezeket a zavaros víz miatt nem láthattuk.

6_kolcson_csali_kicsi.jpg

A szünetet kihasználva kölcsönkértem Zsolt szerelését, mert rövidebb, 6 lábas botjára és a rajta lévő SPRO Rapper csalira voltam kíváncsi.

7_kolcson_csuka_kicsi.jpg

Ahogy az lenni szokott a kölcsön-szerelék meghozta a szerencsémet. Éppen azt teszteltem, hogy milyen gyorsan emelkedik ez a felúszó glider. A csali már 2 másodperce állt a felszínen, amikor egy hatalmas burvány leszippantotta. A tettes egy gyönyörű cirkálósúlyú 85-ös volt, amit annak rendje és módja szerint a jól akadó 3-as horgok segítségével csónakba segítettem. Zsolt persze gutaütést kapott, mert eddig még kapása sem volt erre a csalira. De nem sokáig pihenhettünk, mert Máté is alakított.

8_matecsuka1.jpg

Régóta dobált már a papagáj színű kedvenc Busterével, amikor végre elkapott egy nehézsúlyút. A csodás 91 cm-es állat érdekes módon azon a területen marta le a csalit, amit jó 10 perccel korábban mindhárman intenzíven ledobáltunk. A fárasztás kimenetele nem lehetett kétséges, mert a hatalmas Bustert a csuka torokra szívta. Szerencsére sikerült úgy kiműtenünk a jerket, hogy életben maradjon a szép hal és csakúgy, mint minden társa ő is szabadságot nyerjen a fotózás után.

9_zsolt_balazs_kicsi.jpg

A remek délutánt követően már csak elvétve akadt kapásunk és még vagy 6-7 helyet leteszteltünk Zsolt kalauzolásával. Sajnos a szél lecsendesedett és az esti órák már teljesen süketek maradtak. Kellemesen elfáradva és sok hasznos tapasztalattal meg egy jó baráttal gazdagodva tértünk haza. Reméljük a közös horgászatokat minél hamarabb megismételhetjük.


 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 7
Heti: 37
Havi: 247
Össz.: 50 461

Látogatottság növelés
Oldal: Irások
Rablóhalak Svédország vizein.. - © 2008 - 2024 - rablohalak.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »